Ako si vybrať elektrobicykel? Poradíme vám!

 

Možno si chcete kúpiť elektrobicykel, ale ešte neviete, aký. Preto sme pre vás pripravili tohto jednoduchého sprievodcu, ktorý vám to pomôže zistiť.

 



1. V prvom rade sa musíme opýtať - viete už, ako funguje elektrobicykel?  


Väčšina budúcich užívateľov elektrobicyklov sa na nich ešte nikdy nezviezla, ale iba o nich počula. Ak patríte medzi nich, tak ďalej prosím nečítajte, ale najskôr si elektrobicykel požičajte.

Od suseda, od známych alebo sa zastavte v najbližšej požičovni, či predajni elektrobicyklov.

  

 



2. Tak, už ste sa zviezli? Super - poďme teda vybrať ten váš...

Prvá vec, ktorú si premyslite, je rozpočet, ktorý ste si na nákup elektrobicykla vyčlenili.  Vieme, že je trochu neslušné hneď sa baviť o peniazoch, ale v tomto prípade je to naozaj dôležité! 

Pokiaľ chcete do elektrobicykla investovať menej ako 800 eur, tak si ho radšej nekupujte. Okolo 600 eur už kúpite kvalitný športový bicykel a budete s ním spokojní. S elektrobicyklom za túto čiastku nie.

*Na mestský elektrobicykel si vyčleňte 800 – 1600 eur, , ak chcete jazdiť do prírody a cestovať, počítajte s cenou 1200 – 2000 eur a ak si prezeráte terénne e-bicykle, prichystajte si 1800 – 2800 eur, pokiaľ má byť eMTB celo-odpružený, tak aj o trochu viac.

 



3. Stále čítate? Skvelé, teraz to už bude príjemnejšie!

Premyslite si, na aký účel vám má elektrobicykel slúžiť. Premýšľate o elektrobicykli ako o svojom „dopravnom prostriedku“, alebo skôr ako o „športovom vybavení“. Veľmi pravdepodobne sa do jazdy na e-bicykli zamilujete, a aj keď sa teraz vidíte na elektrobicykli len na výlete po lesných cestičkách, budete ho možno chcieť začať používať aj na každodenné cesty do práce. Alebo naopak. A to ste ešte neuvažovali o super-flexibilnom skladacom elektrobicykli, takzvanej „skladačke“, ktorá s Vami môže jazdiť autom, alebo zadarmo verejnou dopravou!

 

 


Mestské elektrobicykle 
na trasy hlavne po meste a na nákupy

 


  
Cestovné elektrobicykle
 
na cesty po obyčajnej alebo po štrkovej ceste
 

 



Terénne elektrobicykle 
cez hory a doly - aj mimo asfalt

 

 


 

4. Ako vybrať veľkosť elektrobicykla?
 

Alfou a omegou elektrobicykla, ktorý budete mať radi, je správny rám, aby vám e-bicykel nebol ani príliš veľký ani príliš malý. Bude sa vám naň dobre nastupovať a budete sa na ňom cítiť bezpečne. Toto sa dá len ťažko vyčítať z tabuliek alebo z recenzií, vždy je lepšie vyskúšať „naživo“, ale na orientáciu pre vás máme návod, ako zistiť Aká veľkosť rámu je pre vašu postavu ideálna.

 

Ak si nie ste istí, koľko „palcov“ (vzdialenosť medzi korunkou sedlovej trúbky a šliapacím stredom) je pre vás OK, radšej navštívte vášho miestneho predajcu bicyklov, kde vám poradia.

Ak už svoju veľkosť viete, vyberajte si zo základných kategórií nízko-nástupových elektrobicyklov bez hornej rámovej trubky, trekingových so zníženou (trapéz) či klasickou (diamant) rámovou trubkou alebo z horských MTB bajkov.

Pamätajte, že neexistuje nič ako vyslovene „dámsky“ alebo „pánsky“ rám – ale iba taký, ktorý vám je pohodlný a dobre sa naň nasadá! Na našom webe používame názov dámsky rám vtedy, ak je hlavná rámová trubka e-bicykla znížená. 

 



5. Ďalej sa zamyslime. Koľko najazdím za deň na elektrobicykli?
 

Vďaka elektrobicyklu sa vám otvoria nové obzory a vzdialenosti, ale budete reálne schopní sedieť 80 kilometrov v sedle
Jednoduchá rovnica: čím väčšia kapacita batérie = tým vyššia cena bicykla.  Zároveň ku každému elektrobicyklu samozrejme dostanete nabíjačku, ktorú si jednoducho zoberiete so sebou na výlet, keď si nie ste istí jeho dĺžkou. V prípade potreby si teda elektrobicykel jednoducho dobijete z akejkoľvek zásuvky.

 

 

Na elektrobicykle.sk sme vytvorili pri každom modeli elektrobicykla jednoduchý nástroj, ktorý reálny dojazd odhadne. Zadáte vašu hmotnosť (vrátane oblečenia a batožiny), zvolíte si profil trasy a prípadne vyberiete z ponúkanej kapacity batérií (niektorí výrobcovia ponúkajú pri jednom modeli niekoľko variánt kapacity).

 

Batéria stojí asi 1/3 z ceny elektrobicykla, a tak môžete niekedy voľbou menej kapacitnej batérie ušetriť bez toho, aby vám e-bicykel horšie slúžil. Kapacitu batérie vždy udávame v tzv. Watt Hodinách (Wh), čo je medzinárodný štandard. Dnes sú na trhu nejčastejšie batérie od 400Wh do 700Wh (výnimočne aj menej a viac). V prípade, že vážite viac, zvoľte vyššiu kapacitu batérie, to je asi jediná rada, ktorú pre vás máme. Ak sa chcete o batériách dozvedieť viac, pokračujte sem.

 

Umiestnenie batérie je ďalšia vec, ktorej venujte pozornosť. Trend je batériu čo najviac „schovať“ do hlavnej rámovej trubky elektrobicykla. Tu rozlišujeme batérie neintegrované (inštalované napríklad miesto držiaka na fľašu), batérie polozapustené, ale stále viditeľné, a batérie úplne integrované v ráme. Potom pri letmom pohľade často nie je jednoduché poznať, či vôbec ide o elektrobicykel.

U mestských elektrobicyklov bude batéria často umiestnená na zadnom nosiči alebo v ňom, čo znamená, že ťažisko e-bicykla bude značne vzadu a ak budete s e-bicyklom potrebovať často manipulovať, nie je to ideálny stav. V takom prípade voľte nízko-nástupový bicykel s batériou umiestnenou vertikálne za sedlovou trubkou, v ťažisku bicykla. 


 
 

Môžete zvoliť akýkoľvek model elektrobicykla, ak ho budete parkovať v garáži.


 



Ak však parkujete napríklad v pivnici a budete musieť s elektrobicyklom manipulovať, je vhodné zvoliť taký model, ktorý je na prenášanie uspôsobený (bicykel bude vyvážený).

 




Ak nemáte miesto na parkovanie, vyberte si skladací elektrobicykel, ktorý sa vojde do akéhokoľvek bytu – a môžete ho ľahko zložiť aj do kufra auta alebo prepravovať vo vlaku. 

 


Zistite si, ako ľahko či komplikovane môžete batériu z elektrobicykla vybrať, lebo ju možno často budete chcieť nabíjať mimo bicykla (zo zásuvky doma, kým elektrobicykel bude v pivnici). Pozor, niektoré nové elektrobicykle sú konštruované tak, že batériu nie je možné vybrať bez špeciálnych nástrojov!

 


 

6. Ďalšia dilema nákupu elektrobicykla sa týka umiestnenia motoru.


Častý názor – nič, než stredový pohon dnes nemá cenu – je mylný. Väčšina tých najvýkonnejších elektrobicyklov na trhu je poháňaná práve nábojovými motormi (motor je umiestnený v strede zadného kolesa). Stredový motor by mal byť samozrejmosťou pri elektrobicykloch určených predovšetkým do terénu, kde pri jazde cez nerovnosti hrá dôležitú úlohu rozloženie váhy. U cestovných elektrobicyklov to už nie je také jednoznačné. Rozhodne odporúčame otestovať podobné elektrobicykle s oboma typmi pohonu, a potom sa rozhodnúť podľa vlastného pocitu. Stredový motor bude asi o 10 – 15 % drahší, čo vychádza z jeho zložitejšej konštrukcie. Rozdiel medzi stredovým a zadným motorom.   

 


 

7. Výbava elektrobicykla – má zmysel ju riešiť? 

Určite áno. Napríklad Shimano vyrába prehazovačky za 8 aj za 120 eur a jedna odpružená vidlica môže stáť 20 a iná aj 600 eur.  U elektrobicyklov nemá zmysel zaoberať sa gramami hmotnosti ani voliť najdrahšie systémy, ale je potrebné myslieť na kvalitu. Kým na bežnom bicykli najazdíme napríklad 500 – 1000 kilometrov za rok, na elektrobicykli to bude pohodlne aj trojnásobok. Preto je dobré voliť komponenty s vyššou kvalitou a odolnosťou. Radi vám vysvetlíme konkrétne rozdiely.

 

 

Nevyberajte si nový elektrobicykel podľa tvaru sedla alebo držadiel. Obe tieto veci určujú pohodlie vašej jazdy, ale sú veľmi individuálne. Preto, ak vám nebudú vyhovovať tie, ktoré zvolil výrobca, bezplatne vám nainštalujeme také sedlo a rúčky, aké si vyberiete (na našich stránkach nájdete rôzné typy). Ani výber inej hrúbky a vzoru plášťov (pneumatík) nie je problém!

 

 

Pred výberom je tiež dobré premyslieť si, koľko toho so sebou poveziete. Môžete jazdiť „na ľahko“ alebo len s batohom či taškou, alebo ak máte väčší náklad, odporúčame zvoliť si elektrobicykel vybavený zadným nosičom. Pokiaľ budete chcieť na elektobicykli voziť naozaj VEĽKÝ náklad, prípadne deti, na elektrobicykle.sk vám ponúkame veľa typov v  kategórii NÁKLADNÉ-CARGO ELEKTOBICYKLE.

Sortiment elektrobicyklov je dnes obrovský – na elektrobicykle.sk vám ponúkame dokopy až 500 rôznych modelov a variánt elektrobicyklov. Svoju úlohu pri výbere hrajú aj vaše osobné sympatie k určitej značke, alebo sa vám páči konkrétna farba či design elektrobicykla. Aj to je veľmi dôležité!

 

NÁŠ TIP:  VYSKÚŠAJTE SPRIEVODCU VÝBEROM ELEKTROBICYKLA
V štyroch jednoduchých krokoch od vás zistíme, čo potrebujete a zobrazíme len relevantné modely.

 


Testujte elektrokola
V elektrobicykle.sk sa budeme snažiť, aby ste sa rozhodli správne. 
Ale ak to náhodou nevyjde, tak nič neriskujete!
Iba u nás máte až 30 dní na výměnu za iný, viac vyhovujúci model elektrobicykla.

 


Napadá Vám niečo, o čom ste sa tu nedočítali? 
Napíšte nám na info@elektrobicykle.sk, alebo zavolajte na číslo 02 33329995 a radi Vám poradíme!