AKO VYBRAŤ ELEKTROBICYKEL?

Chcete si kúpiť elektrobicykel, ale ešte neviete aký? Preto sme pripravili tento stručný text, aby sme si to spoločne vyjasnili.

 

Možná si chcete koupit elektrokolo, ale ještě nevíte jaké. Proto jsme pro Vás připravili tento jednoduchý návod, abychom si to společně vyjasnili.

 1. Zo všetkého najskôr sa Vás spýtam – viete už, ako elektrobicykel funguje? 

Nehnevajte sa, ak už áno, ale viem, že dosť budúcich používateľov elektrobicykla sa na ňom ešte nikdy nezviezlo.

Ste jedným z nich? Tak teraz prosím ďalej nečítajte, ale najskôr si elektrobicykel požičajte.
Od suseda, od známych alebo sa proste zastavte v ekolo.cz a zadarmo to napravíme.

 2. Tak, už ste sa zviezli? Skvelé – poďme teda vybrať to Vaše...

Prvá vec, ktorú si rozmyslite, je rozpočet, ktorý ste si na nákup elektrobicykla vyhradili. Viem, že je trochu neslušné sa hneď baviť o peniazoch, ale toto je skutočne dôležité!

Ak chcete do elektrobicykla investovať menej ako 800 eur, tak si ho radšej nekupujte. Okolo 600 eur už zoženiete dosť kvalitný športový bicykel a budete s ním spokojní. S elektrobicyklom za túto čiastku nie.

*Na mestský elektrobicykel si vyhraďte 800 – 1600 eur, ak chcete jazdiť do prírody a cestovať, počítejte s cenou 1200 – 2000 eur a ak si prezeráte terénne e-bicykle, pripravte si 1800 – 2800 eur, ak má byť eMTB celo-odpružený, tak aj o trochu viac.

 3. Stále čítate ďalej? Super, teraz to už bude príjemnejšie!


Zamyslíme sa, akému účelu vám bude elektrobicykel slúžiť. Premýšľate o elektrobicykli ako o svojom „dopravnom prostriedku“ alebo skôr o „športovej pomôcke“? Dosť pravdepodobne sa do jazdy na e-bicykli zamilujete a aj keď sa teraz vidíte na elektrobicykli iba na výlete po lesných cestách, budete ho možno chcieť začať používať aj na každodenné cesty do práce. Alebo naopak. A to ste ešte neuvažovali o super-flexibilnom skladacom elektrobicykli, ktorý s vami môže jazdiť autom alebo zadarmo verejnou dopravou!

 

 


Mestské elektrobicykle
Pre trasy hlavne po meste a na nákupy

 


  
Cestovné elektrobicykle

Pre cesty po obyčajnej alebo štrkovej ceste
 

 Terénne elektrobicykle
Cez hory a doly – aj mimo asfalt

 

 


 

4. Ako vybrať veľkosť elektrobicykle?
 

Alfou a omegou e-bicykla, ktorý budete mať radi, je správny rám, čiže e-bicykel vám nebude ani príliš veľký ani malý, bude sa vám naň dobre nastupovať a budete sa na ňom cítiť bezpečne. Toto sa dá len ťažko vyčítať z tabuliek alebo z recenzií, vždy je lepšie vyskúšať „naživo“, ale pre orientáciu pre vás máme návod, ako zistiť Aká veľkosť rámu je pre vašu postavu ideálna.

 

Ak si nie ste istí, koľko „palcov“ (vzdialenosť medzi korunkou sedlovej trúbky a šliapacím stredom) je pre vás OK, radšej nás navštívte a zistíme to hneď.    

Ak už svoju veľkosť viete, vyberte si zo základných kategórií nízko-nástupových elektrobicyklov bez hornej rámovej trúbky, trekingových so sníženou (trapéz) či klasickou (diamant) rámovou trúbkou alebo z horských MTB bajkov, ktoré väčšinou ponúkajú iba jednu verziu rámu s rôzne tvarovanou hornou trúbkou.  

Pamätajte si, že neexistuje nič ako vyslovene „dámsky“ alebo „pánsky“ rám  – ale iba taký, ktorý vám je pohodlný a dobre sa naň nasadá! Na našom webe používame názov dámský rám vtedy, ak je hlavná rámová trúbka ebicykla znížená. 

 5. Ďalej sa poďme zamyslieť, koľko toho za deň na elektrobicykli najazdíte.

Vďaka elektrobicyklu sa vám otvoria nové obzory a vzdialenosti, ale budete reálne schopní sedieť 80 kilometrov v sedle? Jednoduchá rovnica: čím väčšia kapacita batérie = tým vyššia cena bicykla.  A ku každému elektrobicyklu samozrejme dostávate nabíjačku, kterú si vezmete so sebou na výlet, kde si nie ste istí jeho dĺžkou, takže v prípade potreby si elektrobicykel jednoducho dobijete z akejkoľvek zásuvky.

 

 

Na elektrobicykle.sk vytvořili pri každom modeli elektrobicykla jednoduchý nástroj, ktorý dojazd reálne odhadne. Zadáte vašu hmotnosť (vrátane oblečenia a batožiny), zvolíte si profil trasy a prípadne vyberiete z ponúkanej kapacity batérií (niektorí výrobcovia ponúkajú pri jednom modeli niekoľko variánt kapacity).

 

Batéria stojí asi 1/3 z ceny elektrobicykla, a tak môžete niekedy voľbou menej kapacitnej batérie ušetriť bez toho, aby ste e-bicykel nevyužili naplno. Kapacitu batérie vždy udávame v tzv. Watt Hodinách (Wh), čo je medzinárodný štandard. Dnes sú na trhu nejčastejšie batérie od 400Wh do 700Wh (výnimočne aj menej a viac). V prípade, že vážite viac, zvolte vyššiu kapacitu batérie, to je asi jediná rada, ktorú tu máme.  

 

Umiestnenie batérie je ďalšia vec, ktorej venujte pozornosť. Trend velí batériu čo nejviac „schovať“ do hlavnej rámovej trúbky elektrobicykla. Tu rozlišujeme batérie neintegrované (inštalované napríklad miesto držiaka na fľašu), batérie polozapustené, ale stále viditeľné a batérie úplne integrované v ráme. Potom pri letmom pohľade často nie je jednoduché zistiť, či vôbec ide o elektrobicykel.

U mestských elektrobicyklov bude batéria často umiestnená na zadnom nosiči alebo v ňom, čo znamená, že ťažisko e-bicykla bude značne vzadu a ak budete s e-bicyklom potrebovať často manipulovať, nie je to ideálny stav. V takom prípade volte nízko-nástupový bicykel s batériou umiestnenou vertikálne za sedlovou trubkou, v ťažisku bicykla. 


 
 

Môžete zvoliť akýkoľvek model elektrobicykla, ak ho budete parkovať v garáži.


 Ak však parkujete napríklad v pivnici a budete musieť s elektrobicyklom manipulovať, je vhodné zvoliť taký model, ktorý je na prenášanie uspôsobený (bicykel bude vyvážený).

 
Ak nemáte miesto na parkovanie, zvlote si Skladací elektrobicykel, ktorý sa vojde do akéhokoľvek bytu – a môžete ho ľahko zložiť aj do kufra auta alebo prepravovať vo vlaku. 

 


Zistite si, ako ľahko či komplikovane môžete batériu z elektrobicykla vybrať, pretože situácia, že ju budete chcieť nabíjať mimo bicykla (zo zásuvky doma, kým elektrobicykel bude v pivnici) môže byť častá. Pozor, niektoré nové elektrobicykle sú konštruované tak, že batériu nie je možné vybrať bez špeciálnych nástrojov.

 


 

6. Ďalšia dilema nákupu elektrobicykla sa týka umiestnenia motoru.


Častý názor – nič, než stredový pohon nemá dnes cenu – je mylný. Väčšina tých najvýkonnejších elektrobicyklov na trhu je poháňaná práve nábojovými motormi (motor je umiestnený v strede zadného kolesa). Stredový motor by mal byť samozrejmosťou pri elektrobicykloch určených predovšetkým do terénu, kde pri jazde cez nerovnosti hraje dôležitú úlohu rozloženie váhy. U cestovných elektrobicyklov už to nie je také jednoznačné. Rozhodne odporúčame otestovať podobné e-bicykle s obomi typmi pohonu, a potom sa rozhodnúť podľa vlastného pocitu. Stredový motor bude asi o 10 – 15 % drahší, čo vychádza z jeho zložitejšej konštrukcie.   

 


 

7. Výbava elektrobicykla – má zmysel ju riešiť? 

Určite áno, ale musíte byť znalý problematiky. Napríklad Shimano vyrába prehazovačky za 8 aj za 120 eur a jedna odpružená vidlica môže stáť 20 a iná aj 600 eur.  U elektrobicyklov nemá zmysel zaoberať sa gramami hmotnosti ani voliť najdrahšie systémy, ale je potrebné myslieť na kvalitu. Kým na bežnom bicykli najazdíme napríklad 500 – 1000 kilometrov za rok, na elektrobicykli to bude pohodlne aj trojnásobok. Preto je dobré voliť komponenty s vyššou kvalitou a odolnosťou. Radi Vám vysvetlíme konkrétne rozdiely.

 

 

Nevyberajte si nový elektrobicykel podľe tvaru sedla alebo držadiel. Obe tieto veci určujú pohodlnosť vašej jazdy, ale sú dosť individuálne. Preto, ak vám nebudú vyhovovať tie, ktoré zvolil výrobca, tak vám bezplatne nainštalujeme také sedlo a držadlá, aké si vyberiete (na našich stránkach nájdete rôzné typy). Ani výber inej hrúbky a vzoru plášťov (pneumatík) nie je problém!

 

 

Sortiment elektrobicyklov je dnes obrovský – v elektrobicykle.sk vám ponúkame dohromady až 500 rôznych modelov a variánt elektrobicyklov. Svoju úlohu pri výbere hrajú aj Vaše osobné sympatie k určitej značke, alebo sa Vám páči konkrétna farba či design e-bicykla. A to je tiež veľmi dôležité!

 

NÁŠ TIP:  VYSKÚŠAJTE SPRIEVODCU VÝBEROM ELEKTROBICYKLA
V štyroch jednoduchých krokoch od vás zistíme, čo potrebujete a zobrazíme len relevantné modely.

 


Testujte elektrokola
My v elektrobicykle.sk sa budeme snažiť, aby všetky vaše rozhodnutia boli správne!

A ak to náhodou nevyjde, tak nič neriskujete – iba u nás máte až 30 dní na výměnu za iný, viac vyhovujúci model elektrobicykla.

 


Napadá Vám niečo, o čom ste sa tu nedočítali? 
Napíšte nám na info@elektrobicykle.sk, alebo zavolajte na číslo 02 33329995 a radi Vám poradíme!