ELEKTROBICYKLE CRUSSIS 2021! VYUŽITE AKČNÉ PONUKY ZA PRED-PREDAJOVU CENU

TENTO TOVAR JE VYSTAVENÉ V PREDAJNI EKOLO.CZ

Bookman reflexný pásik

Magnetická pripínací odrazka Bookman Clip-on Reflectors s ktorou budete v tme neprehliadnuteľní.

Popis

Magnetická pripínací odrazové sklo s ktorou budete v tme neprehliadnuteľní.

ZAVEDENIE POVINNOSTI NOSIŤ Reflexné prvky

Novela zavádza pre chodcov povinnosť užiť reflexný prvok mimo územia obce pri zníženej viditeľnosti, teda napríklad za tmy, súmraku či v hmle. "Toto opatrenie prispeje k zníženiu počtu nehôd medzi vozidlami a chodcami na miestach bez verejného osvetlenia. Ľudia skrátka budú s reflexnými prvkami lepšie vidieť, "hovorí minister dopravy.

Za porušenie povinnosti nosiť reflexný prvok nie je stanovená žiadna špeciálna sankcie. Rovnako ako v iných prípadoch, keď chodec poruší pravidlá cestnej premávky, môže policajt na mieste vymerať pokutu v rozmedzí 0 - 2000 Sk, v správnom konaní potom je sankcia 1500 až 2500 Sk. Policajt však má možnosť riešiť priestupok na mieste dohováraním. Hlavným zmyslom nového pravidla je prevencia, nie represie.

Chodci patrí medzi najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky a byť videný na dostatočnú vzdialenosť je z hľadiska ich bezpečnosti zásadnú požiadavku. Povinnosť nosiť reflexné prvky zakotvila vo svojej legislatíve mnoho európskych krajín a výsledkom bolo zníženie počtu smrteľných nehôd chodcov. Napríklad susedné Slovensko až do roku 2010 zaznamenávalo ročne výrazne vyšší počet usmrtených chodcov v prepočte na 1 milión obyvateľov než Česká republika. Po zavedení zákonnej povinnosti chodcov používať za zníženej viditeľnosti reflexné prvky dosahuje Slovensko v tejto štatistike nižší počet úmrtí chodcov než ČR.